Cloudware Polska | IBM Platinum Business Partner +48 22 535 38 88 kontakt@bezpiecznesystemyit.pl

Backup i archiwizacja. Zabezpiecz się przed utratą lub uszkodzeniem danych

Bezpieczne systemy IT > Bezpieczeństwo > Backup i archiwizacja. Zabezpiecz się przed utratą lub uszkodzeniem danych

Pobierz darmowy poradnik o bezpieczeństwie danych w firmie

Co zrobić, jeśli na którymś poziomie polityka bezpieczeństwa zawiedzie i dane zostaną utracone lub uszkodzone? Sposobem na ratunek w takiej sytuacji jest backup i archiwizacja. Jakie są podstawowe zasady skutecznego backupu?

Backup to wykonywanie kopii bezpieczeństwa, czy też kopii zapasowej. Zatem dobry backup danych gwarantuje, że zasoby przetrwają nawet w obliczu niespodziewanych wydarzeń skutkujących utratą danych. Wydarzenia takie to na przykład utrata sprzętu w wyniku jego kradzieży, zniszczenia, pożaru lub katastrofy naturalnej. Dane mogą być również utracone w wyniku celowego działania człowieka – hakera lub przez pojawienie się złośliwego oprogramowania.

Backup powinien być stosowany celem zabezpieczania aktualnych danych. Skuteczny backup powinien być systematyczny i opierać się o zasadę 3-2-1, która mówi, żeby przechowywać trzy kopie swoich danych, na dwóch różnych urządzeniach i że jeden backup znajduje się w innej lokalizacji niż dane podstawowe, przy czym inną lokalizacją jest również chmura.

Backup ma trzy podstawowe rodzaje jeżeli chodzi o zakres wykonania Są to:

1. kopia pełna, w której tworzy się lustrzane odbicie danych, taki backup obejmuje wszystkie dane i całe systemy,

2. kopia przyrostowa – polega na zapisie danych, które zostały stworzone albo zmienione od czasu poprzedniego tworzenia kopii zapasowej, zarówno całościowej, jak i przyrostowej,

3. kopie różnicowe – tu kopiowane są pliki zmienione od czasu najnowszej kopii pełnej.

Jaki powinien być sprzęt, na którym wykonujemy backup?

Ogólnie rzecz biorąc musi być oczywiście sprawdzony, pewny i niezawodny. Ważne, żeby jego komponenty dobrze ze sobą współdziałały, żeby ich architektura i połączenie nie stanowiły potencjalnego pola do wystąpienia awarii.
IBM zapewnia wszystkie potrzebne elementy, aby zbudować skuteczny backup lub archiwizację. W swojej ofercie posiada sprzęt i oprogramowanie spełniające wszystkie wymagania dobrego i skutecznego backupu lub archiwizacji.

Czy są jakieś różnice w sprzęcie, jeśli chodzi o przeznaczenie do backupu i do archiwizacji?

Archiwizacja wykonywana jest celem długotrwałego zabezpieczania danych usuniętych z pierwotnej lokalizacji i tym się różni od backupu.

Rozwiązania sprzętowe wykorzystywane do backupu powinny cechować się przede wszystkim niezawodnością i ekonomicznością, zaś oprogramowanie powinno być łatwe we wdrożeniu, łatwe w użytkowaniu, zapewniać błyskawiczne zachowywanie i odzyskiwanie danych.

Rozwiązania firmy IBM zapewniają elastyczność w doborze sposobów przechowywania danych, umożliwiając ich składowanie na pamięciach dyskowych (macierze rodziny IBM Storwize), nośnikach taśmowych (rodzina bibliotek TS4/2xxx), w chmurze (IBM Cloud Object Storage). Produkty IBM Spectrum Protect, IBM Spectrum Protect Plus, IBM Spectrum Copy Data Management dostarczają wszystkie kluczowe funkcje związane z zabezpieczaniem informacji, również w zakresie archiwizacji danych z zachowaniem wymogów formalnych dotyczących nadzoru nad danymi.

Software Defined Storage to pamięć masowa zdefiniowana programowo (SDS) pozwala zarządzać coraz większą ilością danych i w sposób elastyczny korzystać z wielu chmur. W tym celu zapewnia zwinną, skalowalną i przyjazną w obsłudze infrastrukturę. Pamięci masowe zdefiniowane programowo uwalniają dane i odciążają zespół, pozwalając w łatwy sposób dostosowywać się do nowych obciążeń i sprzyjając realizacji inicjatyw w wielu chmurach.

IBM oferuje kompleksową gamę produktów, które pozwalają stawiać czoło wyzwaniom w dziedzinie pamięci masowej w spójny sposób. Te produkty mogą być używane w postaci oprogramowania, usługi w chmurze lub zintegrowanego rozwiązania IBM.

Dowiedz się więcej

Pobierz darmowy poradnik o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo systemów IT

Zobacz więcej