Cloudware Polska | IBM Platinum Business Partner +48 22 535 38 88 kontakt@bezpiecznesystemyit.pl

Cyberataki w biznesie

Bezpieczne systemy IT > Bezpieczeństwo > Cyberataki w biznesie

Pobierz darmowy poradnik o bezpieczeństwie danych w firmie

Na co najczęściej narażone jest bezpieczeństwo systemów IT i jak unikać zagrożeń? Jakie technologie, a może luki czy niedopatrzenia szczególnie chętnie wykorzystują autorzy ataków? Na co szczególnie w tym względzie powinni być uczuleni przedsiębiorcy i właściciele firm?

Bezpieczeństwo systemów IT i danych rozumiane nie jako stan, ale jako proces, to nieustanny wyścig zbrojeń. Przestępcy wyszukują coraz to nowszych wektorów ataku.

Z punktu widzenia organizacji najgroźniejsze ataki stanowią połączenie socjotechniki z lukami w zabezpieczeniach IT. Atak tego typu może trwać wiele miesięcy i być na tyle nieoczywisty, że będzie bardzo trudy do wykrycia przez narzędzia bazujące na automatyzacji i regułach bezpieczeństwa.

Szczególnym przypadkiem jest tutaj kradzież tożsamości cyfrowej, czyli sytuacja, w której naruszenia bezpieczeństwa IT związane są bezpośrednio z przejęciem danych uwierzytelniających. Stojący za atakami podszywają się pod pracowników organizacji usypiając w ten sposób czujność systemów odpowiedzialnych za kontrolę anomalii w sieci firmowej. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, by odpowiednio zabezpieczyć dostępy, ale i również je kontrolować.

Na czym głównie skupiają się teraz specjaliści pracujący nad systemami zabezpieczeń?

Departamenty bezpieczeństwa firm oczywiście nie są bierne. Do walki z cyberatakami coraz częściej wykorzystywane są narzędzia działające w oparciu o analizę behawioralną. Jako informacje wejściowe dla systemów bezpieczeństwa, oprócz logów i ruchu sieciowego, zaczynają być używane również strumienie audio i wideo. Koncepcją, która może zrewolucjonizować obecne postrzeganie bezpieczeństwa, będzie wykorzystanie mechanizmów uczenia maszynowego. Połączenie rozwiązań organizacyjnych, informatycznych oraz narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję spowoduje redefinicję tego, jak dbamy o bezpieczeństwo w organizacjach.

Dowiedz się więcej

Pobierz darmowy poradnik o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo systemów IT

Zobacz więcej