Cloudware Polska | IBM Platinum Business Partner +48 22 535 38 88 kontakt@bezpiecznesystemyit.pl

Polityka bezpieczeństwa firmy. Jakie są najczęstsze błędy?

Bezpieczne systemy IT > Bezpieczeństwo > Polityka bezpieczeństwa firmy. Jakie są najczęstsze błędy?

Pobierz darmowy poradnik o bezpieczeństwie danych w firmie

Jakie błędy i luki najczęściej widać w polityce bezpieczeństwa firm? Na co przede wszystkim powinni zwracać uwagę przedsiębiorcy i pracownicy?

Jednym z często spotykanych braków w polityce bezpieczeństwa jest nie do końca skuteczne zarządzanie cyfrową tożsamością oraz dostępem do danych. Samo posiadanie informacji o tym, kto do czego ma dostęp, nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed atakami związanymi z uzyskaniem nieuprawnionego dostępu. Potrzebne są silniejsze rozwiązania, jak na przykład mechanizmy pilnujące, by uprawnienia niepotrzebne do wykonywania obowiązków służbowych były sukcesywnie odbierane. Chodzi o to, aby zawsze dostęp uzyskiwany był w sposób należycie zabezpieczony na różnych poziomach.

Kolejnym aspektem pomijanym w politykach bezpieczeństwa jest brak należytego zarządzania kontami uprzywilejowanymi i współdzielonymi. Te zasoby stanowią potencjalnie obecnie największe źródło nadużyć w przypadku uzyskania nieuprawnionego dostępu.

Należy również zwrócić uwagę na konieczność kontrolowania dostępów z różnych urządzeń, zarówno komputerów i laptopów, jak również urządzeń mobilnych, których wykorzystywanie do pełnienia obowiązków sukcesywnie rośnie. Obecnie często w organizacjach posiadających systemy kontroli dostępów narzędzia te wykorzystywane są jedynie do umożliwienia pojedynczego logowania, a nie do zaawansowanego nadzoru nad dostępami.

Dowiedz się więcej

Pobierz darmowy poradnik o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo systemów IT

Zobacz więcej